top of page

Anadolu Lisesi Eğitim Sistemimiz

Üniversite hazırlık programı ile çocuklarımızın yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme ve benzeri yeterliliklerini nitelikli yayınlarla ölçerek ders kazanımlarını bu süreçte tespit ederiz. İlgi ve yeteneklerine göre alan seçimlerini yapan çocuklarımız seçilen alan türlerine göre özelleştirilmiş eğitim müfredatının desteğiyle üniversiteye hazırlanırlar.

Psikolojik gelişim ve evrensel değerler programıyla çocuklarımızın eleştirel düşünme becerileri, sosyal gelişimleri, takım çalışması yeteneği, öz güven, iletişim ve ikna becerileri ile evrensel ve toplumsal değer yargılarının gelişimini hedefleriz. Aylık olarak planladığımız kampüs içi ve dış etkinliklere çocuklarımızın beden ve ruh sağlıklarının dengeli bir şekilde gelişimi için çeşitli test ve envanterlerle raporlamalar yaparız. Program dahilinde sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımseverlik, demokrasi ve özgürlük, inovasyon, empati ve çevre bilincini kapsayan birbirinden farklı sosyal sorumluluk projelerini birlikte planlar ve gerçekleştiririz.

Lisede Yaşam

22.png
DSC05863.jpg
33.png

Anadolu Lisemizde  günümüz, saat 09:00’da ilk dersle birlikte mutlu  ve keyif dolu başlar. Günlük ders programı içinde öğrenciler akademik derslerini başarılı bir şekilde tamamlarken programımızda yer alan sanat, spor gibi etkinlik dersleriyle de  kendilerini sanatsal ve sosyal yönden geliştirirler. Günümüz  saat 17.20’de 9. dersin tamamlanmasıyla sona erer.

Özel Meriç Kolejinde 9. 10.11. ve 12.sınıflarda ders programları Yabancı Dil ve YKS çalışmaları ağırlıklı olarak yapılır. Öğrencilerimiz ders programlarına göre Fen Bilgisi ve Teknoloji Laboratuvarı, Drama, Müzik, Resim Atölyelerine giderek derslerini takip ederler.

Öğrencilerimiz, sınavlara hazırlıkla beraber çeşitli kurslar, sosyal faaliyetler ve sporla da iç içedir. Böylece onlar hem akademik başarıyı hem de kişisel gelişimi en üst noktada yaşarlar

333.png
44.png

Öğrenci Takip Sistemi

DSC05904.JPG


- Her Öğrenciye Mentor Öğretmen


- Okul-Ev Ders Çalışma Programı

- Mentor - Öğrenci Görüşmeleri/Mentor - Veli Görüşmeleri (2 haftada 1 kez)


- Genel Veli Toplantıları

- Bireysel  öğretmen öğrenci görüşmeleri

- Randevu sistemi ile veli-öğretmen  görüşmeleri

DSC06237.JPG

Bütünsel Eğitim Modeli

Meriç Koleji Bütünsel Gelişim Eğitim Modeli; çocuğu yalnızca akademik yönleri geliştirilmesi gereken bir canlı olarak yorumlayan bakış açısını güçlü bir dille reddeder. Bu düşüncenin bir uzantısı olan ve öğrenmenin dersler ve sınıflarla sınırlı görüldüğü öğretim anlayışını yok sayar. Meriç Koleji özgün eğitim modeli olan Bütünsel Gelişim Eğitim Modeli kapsamında geliştirilmiş, okulda geçen tüm süreyi ve okulun tüm sınırlarını öğrenciye değer katmak amacıyla işlevsel ve etkin olarak kullanmayı öngören bir okul kültürü uygulamasına sahiptir.

bugem_anacag.png

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi

Alan Seçim Testi

Öğrencilere kendilerine uygun olan ders ve alana karar vermeleri için Alan Seçim Testi uygulanır. Veli, öğretmen ve öğrenci iş birliği ile yapılan mülakatlar sonucu öğrencinin hedefleri göz önünde bulundurularak en uygun alana yönlendirilmesi sağlanır.

Kariyer Günleri Etkinlikleri

Meriç Okullarında okuyan öğrenciler ve alanında uzman kişiler,Meriçli  öğrencilerle buluşturularak bölümler ve okullar hakkında bilgi edinmeleri sağlanır. Üniversite gezileri, üniversite tanıtım günleri, meslek tanıtım günleri, uzmanların söyleşileri gibi etkinliklerle öğrencilerin kariyer süreçlerine doğru karar vermeleri için meslek ve bölümleri yakından tanımaları amaçlanır.

Sınav Motivasyon Süreçleri

Meriç Okulları öğrencileri istekleri, beklentileri ve ilgilerini keşfederek bu yönde geleceklerini şekillendirirken onları destekleyici çalışmalar yapılır. Öğrencilere hem psikolojik hem de kalıcı öğrenme gerçekleşmesi amacıyla gerekli planlamalar ve yol haritaları ile destek olunur. Yıl boyunca düzenlenen etkinlikler ile öğrencilerin sınav motivasyonunun yüksek tutulması ve sınav kaygılarının azalmasına destek olunması amacıyla atölye, bireysel ve grup çalışmaları yapılır.

33.png
784.png
sss.png

Çözüm Odaklı Grup Çalışmaları

Meriç Okulları öğrencileri istekleri, beklentileri ve ilgilerini keşfederek bu yönde geleceklerini şekillendirirken onları destekleyici çalışmalar yapılır. Öğrencilere hem psikolojik hem de kalıcı öğrenme gerçekleşmesi amacıyla gerekli planlamalar ve yol haritaları ile destek olunur. Yıl boyunca düzenlenen etkinlikler ile öğrencilerin sınav motivasyonunun yüksek tutulması ve sınav kaygılarının azalmasına destek olunması amacıyla atölye, bireysel ve grup çalışmaları yapılır.

masass.png

Günümüz modern eğitim anlayışı yapılandırmacılık yaklaşımı uyarınca ve okulumuzda uygulayacak olduğumuz eğitim öğretim sistemi modelimizle öğrencilerimizin tüm gelişim alanlarındaki gelişim görevlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları Özel Meriç Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi olarak öncelikli amacımızdır.

Rehberlik Servisimiz öğrencilerimizin kendini tanıyan, uyum ve iletişim becerilerine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı ve yaratıcı bireyler olmalarına katkıda bulunmaktadır. Rehberlik Servisinde yapılan çalışmalar; Oryantasyon çalışmaları, Öğrenci Görüşmeleri, Veli Görüşmeleri, Öğretmen Görüşmeleri, Sınıf içi rehberlik uygulamaları (Değerlendirme Ölçekleri), Bireysel ve grup çalışmaları, YKS çalışmaları, Eğitsel ve Mesleki Rehberlik, Bilinçli Ebeveyn Eğitimleri.

bottom of page